fbpx
Politika

Hnutí ANO svolává koalici k mimořádné schůzce. Proč? Jde prý o „rezonující problémy“

Martin Hožďora, předseda hnutí ANO v Šumperku, potvrdil svolání mimořádné koaliční schůzky na pátek 2.8.2019 a nechtěl se vyjdařovat k jejímu obsahu. Podobně reagoval zastupitel Radan Volnohradský (ANO) a přislíbil, že se vyjádří po jednání. Hned po skončení schůzky budeme informace na ŠUMPERK 24 ihned doplňovat.

Pozvánku měli dostat koaliční partneři emailem ve čtvrtek ráno, je otázkou, kolik lidí se jí bude skutečně účastnit. „Bohužel je doba dovolených, a tak jednání bude personálně slabe obsazeno,“ dodává místostarostka Irena Jonová (Šumperáci). Odpověď od zástupců PRO Šumperk, ani starosty Tomáše Spurného, jsme prozatím nedostali.

Podrobnosti o tomto „narychlo“ svolaném mimořádném jednání neví ani jednotliví členové koalice, kteří nám odpověděli. Podobně vidí schůzku i Kamil Navrátil (Šumperáci): „Bohužel mi nikdo neposlal, čeho se má týkat. Navíc to bylo docela na rychlo. Asi něco ohledně toho jejich (hnutí ANO, pozn. red.) nešťastného vyjádření.“

zdroj: Repro Šumpersko.net

V červenci totiž správce facebookové stránky ANO, tohle je Šumperk nevybíravým způsobem odpověděl na dotaz studenta Rudolfa Brože, který v minulých volbách kandidoval za Šumperáky. Mezi prvními o kauze informoval server Novinky.cz, premiér Andrej Babiš (ANO) reagoval, že „je nepřijatelné, aby naše organizace takto komunikovaly. Budu žádat vysvětlení a měli by se omluvit“. Na stránkách šumperského ANO se ještě objevila omluva, po několika hodinách byl však celý profil vypnut, až dnes se ANO, tohle je Šumperk po několika dnech opět zapnulo.

foto: Repro Facebook, dne 20.7.2019

Minulý týden téma „Rudánku, utři si pocintanou bradu od mlíka a běž opruzovat jinam.“ krátce komentoval i místostarosta Jakub Jirgl (ANO), když uvedl: „Je to uměle vyvolaná událost. Náš koaliční partner potřebuje odpoutat pozornost od své neschopnosti,“ a to v rámci článku iDnes.cz o plánované cestě sebe a starosty Tomáše Spurného (PRO Šumperk) do Číny.

Radek Auer (Šumperáci) k situaci čínského pozvání prohlásil, že „tam jde spíše o to, že si čínští bafuňáři chtějí dělat výlety do Evropy a potřebují, aby tam vždy byla ta reciprocita.“ Podle našich informací si však není hnutí v rámci koaliční spolupráce vědomé žádných závažných problémů.

Současná koalice byla dohodnuta v říjnu a funguje o 1. listopadu 2018. Tehdy bylo vydáno společné vyjádření: „Při jednáních se partneři shodli, že mezi stranami koalice není zásadní programová neshoda, na všechna důležitá témata mají podobný pohled“ a disponuje 14 hlasy v celkem 27 členném zastupitelstvu města Šumperka.

V případě odchodu některého z partnerů a rozpuštění koalice by se do nových jednání mohlo zapojit až 8 subjektů současného Zastupitelstava.

SubjektPočet členů
ANO 20116
Šumperáci5
Sdružení PRO-REGION a Nezávislí4
Nezávislá volba3
Pro Šumperk – KDU-ČSL a NK3
Svoboda a přímá demokracie (SPD)2
Občanská demokratická strana2
Komunistická strana Čech a Moravy2

Celou situaci na ŠUMPERK 24 neustále sledujeme a budeme vás informovat.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.