fbpx
Politika

Ultimátum? „Za hranou slušného chování,“ vypořádal se Šumperák Auer s hnutím ANO

Podle vyjádření Radka Auera (Šumperáci) k dnešní mimořádné koaliční schůzce, kterou včera ráno e-mailem svolal Martin Hožďora (ANO 2011), není možné hovořit o schůzce koaliční. Šumperaci prý totiž už včera obratem odpověděli, že tak rychle nemohou změnit páteční program a nebudou se moci zúčastnit. Irena Jonová, 1. mistostarostka, vysvětlila, že „žádný z radních za Šumperáky neměl narychlo čas, proto se jednání za naše hnutí nezúčastnil nikdo.“ Situaci doplňuje Ondřej Polák: „Žádali jsme nový termín, pan Hožďora však na pátečním jednání trval i bez nás.“ To se pak skutečně stalo, když se dnes ve 13:30 začalo pouze za účasti zastupitelů hnutí ANO a PRO Šumperk.

Irena Jonová nám potvrdila, že situace v koalici je prý svým způsobem složitá. Šumperaci tyto problémy nevidí jako nepřekonatelné; což dokládá, že i jim se za dosavadních 8 měsíců koaliční spolupráce podařilo prosadit řadu vlastních návrhů.

Za PRO Šumperk jsme se pokoušeli získat vyjádření od přítomných Michaela Kohajdy a starosty Tomáše Spurného. Ten zprvu řekl, že „snad až po jednání“; po skončení koaliční schůzky ale jakykoli komentář oba odmítli. Bez odpovědi následně zůstaly také naše textové zprávy.

AKTUALIZACE 9.8.2019 15:15: Michael Kohajda (PRO Šumperk) doplňuje: „Naše uskupení zůstává v tomto sporu nestranným účastníkem jednání, další koaliční schůzka (a to se všemi partnery) bude během srpna. Podle mého názoru jde vidět, že jsou naši koaliční partneři političní nováčci a někdy nevidí, jaká je realita; určité věci mají dané postupy a ne vždy lze změny prosazovat tak rychle, jak by si někteří představovali.“

Michael Kohajda, zdroj: Facebook

Stejným způsobem k vyjádření přistoupil také 2. místostarosta Jakub Jirgl. Prakticky jediný, kdo s novináři na místě schůzky komunikoval byl její iniciátor Martin Hožďora, když před schůzkou uvedl: „Máme už delší dobu problém s jedním z našich partnerů, více po jednání…“ Poté se však nechtěl k obsahu vyjadřovat, když 50 minutové jednání shrnul: „Dnes jsme se bavili jen o počasí… naše téma musíme řešit až příště společně se všemi partnery.“

Plány a situace ve vedení Města Šumperka jsou tedy prozatím nejasné. Poslední zprávu máme od Šumperáků: „Prý jsme tam dostali nějaké ultimátum. ANO tak pokračuje ve svém způsobu komunikace, které je pro mně daleko za hranou slušného chování. O partnerském ani nemluvě,“ napsal Radovan Auer.

Radek Auer
Zdroj: Šumperáci (facebook.com)