fbpx
Doprava Zprávy

Jízda v mlze bez správného osvětlení hrozí pokutou 2.000 korun. Jak se jí vyhnout?

Sice je stále ještě léto, ale ráno, hlavně po nočním dešti, po změně teploty v ovzduší, se mohou vyskytovat na silnicích, v úsecích mimo obce husté mlhy. 

Policie ČR upozorňuje řidiče všech motorových vozidel na povinnost za snížené viditelnosti (hustý déšť, mlha, sněžení apod.) používat předepsané osvětlení vozidla. Tedy nestačí světla pro tzv. denní svícení, ale vozidlo musí svítit i vzadu. V místě, kde „leží“ na silnici mlha není vozidlo zezadu vidět. Řidič takto nesprávně osvětleného vozidla může zapříčinit dopravní nehodu.

Dle zákona o silničním provozu je řidiče povinen:

  • Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. 
  • Vozidlo musí mít za jízdy při snížené viditelnosti rozsvícena obrysová a potkávací nebo dálková světla, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu.
  • Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. 
  • Činná plocha světel nesmí být zakryta nebo nadměrně znečištěna. 

Na kontroly nesprávně osvětlených vozidel se zaměříme. Řidič, který za snížené viditelnosti má nesprávně osvětlené vozidlo, se dopouští přestupku, který policista může vyřešit domluvou nebo pokutou do výše 2.000 korun. 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.