fbpx
Politika Zprávy

Internet zdarma? „Zbytečně drahé,“ reagují občané na Smart City a k lavičce řekl své i Jiří Pospíšil

Dnes byl na prvních místech v Šumperku spuštěn projekt CITY-FREE, který spustil město ve spolupráci s místní firmou Select System. Podle radního Jakuba Jirgla se záměrem přišel jeden majitelů firmy Zdeněk Morávek na jednání pracovní skupiny Smart Šumperk City. Současně se zavázal, že jeho firma za 1,2 milionu korun síť hotspotů ve městě vybuduje, zaplatí a na své náklady bude dále provozovat. Select System je v současnosti také výhradním budovatelem šumperské metropolitní sítě.

Zákazníci firmy Select System mohou službu CITY-FREE používat neomezeně, ostatní se připojí na hodinu. zdroj: selectsystem.cz

Za projektem „chytrých prvků“ v Šumperku vystupuje už dlouhodobě druhý místostarosta Jakub Jirgl (ANO 2011), který v březnu 2019 slavnostně představil tzv. chytrou lavičku za téměř 170.000 Kč. Od května se však k ní občanům zkomplikoval přístup, během rekonstrukce parku u divadla je totiž dočasně postavena za parkovištěm a nákladovou rampou.

Více než 3 měsíce je lavička za 163.000 Kč za Divadlem.

Už v červenci starosta Tomáš Spurný situaci zdůvodnil tím, že „výstavba dětského hřiště se ukázala časově náročnější… vše bude co nevidět dokončené“. Mluvčí města Soňa Singerová později slova starosty opravila: „Divadelní parčík bude dokončen do konce prázdnin, během realizace nedošlo k žádnému zpoždění. Chytrá lavička byla po dobu budování divadelního parčíku posunuta, aby při akci nebyla poškozena…“ Podle našeho zjištění však k poškozování dochází, zřejmě právě z důvodu snížené kontroly na méně viditelném místě.

Radní Radoslav Auer (Šumperáci) a předseda Šumperského okrašlovacího spolku něchtěl situaci komentovat. „Chytrá lavička je projekt ještě předchozího vedení a Smart Šumperk City si vzal do gesce místostarosta Jirgl,“ dodal. V neděli se k ní však vyjádřil Jiří Pospíšli (TOP 09), když v pořadu Xaver Live na dotaz o smysluplnosti využití veřejných prostředků, že se jedná o „spíše neschopnost český úřadníků, kteřŕ přidělili peníze na takovýto podivný projekt“.

Zmínka Jiřího Pospíšila o chystré lavičce za 163.000 Kč v Šumperku.
zdroj: youtube.com, pořad Xaver Live, v čase 45:49

Městská pracovní skupina Smart Šumperk City kromě jiného uvažuje dále o projektech „chytrého osvětlení“ na cyklostezce ze Šumperka do Bratrušova, „chytrých odpadů“, které dispečinku ohlasí stav naplnění komunálního odpadu, a také „chytrého parkování“ v rámci zabudování senzorů do vozovky a sledování využití parkovacích ploch.

Komentář k tématu přidal v minulých dnech i Lubomír Vlček, předseda šumperské Pirátské strany, na facebookových stránkách města: „WiFi připojení funguje. Smart City je ale opravdu něco jiného, než lavička!“ Jeden z občanů si zase posteskl nad způsobem vynakládání veřejných peněz slovy: „Ono je tady celkem fuk, co se kde stavi a za kolik, hlavne jako stavet. Ze se veci delaj na petkrat a bez rozumu, je tu taky bezny. Ja se spis divim, ze tam nevznikly lavicky dve.“

Jeden komentář

 1. Nechápu, jak tu někdo může psát takto nepodložené žvásty.
  [Viz Select System je v současnosti také výhradním budovatelem šumperské metropolitní sítě.]
  Je třeba zmínit že to je metropolitní síť společnosti SELECT SYSTEM, s.r.o., která je budována v rámci jejich byznysu.
  A vše se děje v rámci jejich byznysu a na jejich náklady. A hodina zdarma, kterou jsem již párkrát využil, mi přijde jako super dárek.
  Doufám, že tyto stránky taky někdo buduje v rámci svého byznysu a ví tedy o čem to je.
  Richie R.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.