fbpx
Podnikání Politika

Máte na vesnici obchůdek, který je ztrátový? Nevadí, kraj může provoz dotovat. „Socializmus je zpět“ zaznívá v komentářích

V posledních letech se prodejny potravin a smíšeného zboží na menších obcích potýkají s ekonomickými problémy. Podle podnikatelů se jedná především o neúměrné daně, vysoké odvody za zaměstnance a náklady spojené s EET; v neposlední řadě také uvádějí situaci, kdy si občané na vesnici kupují zásoby ve městech z důvodu většího výběru a nižší ceny.

Olomoucký kraj, kterému momentálně předsedá Ladislav Okleštěk (ANO 2011) však hodlá zásobování v malých obcích do 500 obyvatel řešit. Zavádí proto nové dotace určené právě na dokrytí ekonomických ztrát těchto prodejen. Situace, kdy vesnické obchůdky krachují, prý totiž komplikují život hlavně starším lidem. Na úhradě ztrát se současně podílí i samy obce.

Ilustrační foto kamenného obchodu.
zdroj: kr-olomoucky.cz

Podle některých občanů se jedná o „socializmus“ vracející se zpět po několika letech do české ekonomiky. Z vyhlášených podmínek dotace pro rok 2019 vyplývá, že mohla krýt ztrátu od 5.000 do 100.000 korun a žadatel se na ni podílí 50%. Žadatelé ji mohly v rámci vyhlášeného dotačního titulu podat pouze jednou, a to začátkem tohoto roku.

„Bereme to jako součást sociální služby – možnost nakoupit si základní potraviny považujeme za základní věc, která musí být na venkově dostupná,“ vysvětluje František Laštůvka, starosta Leštiny. Kromě této obce si již, podle serveru Rej.cz, požádaly například Mírov, Krchleby, Kopřivná, Maletín nebo Horní Studénky. 

„Jde nám o to, aby na venkově zůstaly zachovány základní služby, aby si lidé měli kde koupit čerstvé pečivo nebo máslo. Třeba pro seniory je velmi těžké dojíždět do obchodů ve větších městech, protože často nemají ani auto a nebo se už bojí řídit,“ vysvětlil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.