fbpx
Politika Zprávy

5 letému trestu podle §355 čelí „chvilkař“ Sturm z Vikýřovic za nenávistný projev na Hlavní třídě. „Jsem antikomunista,“ řekl policii

Radoslav Sturm, zakladatel skupiny GOLAP – společně za demokracii, a zároveň příznivec a organizátor šumperských akcí spolku Milion chvilek, napsal ve středu 21. srpna křídou na Hlavní třídě nápis „KSČM JE ZLOŽINECKÁ ORGANIZACE“. Následně vystavil na svůj facebookový profil video s komentářem „… lidé se bouří proti straně“. Okresní výbor KSČM Šumperk obratem podal trestní oznámení, na základě kterého se Sturm a Pavel Adámek sami přihlásili na Policii ČR k podání výpovědi.

Sken výpovědi Pavla Adámka, který se také Policii ČR přihlásil

Podle vyjádření Policie ČR se případem stále zabývá. Pachatelům může hrozit trest odnětí svobody až do výše 5 let v případě, že bude čin kvalifikován jako hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob (v tomto smyslu KSČM) podle §355 trestní zákona. „OV KSČM Šumperk odsuzuje antikomunistickou hysterii podporovanou rovněž i spolkem Milion chvilek pro demokracii a na něj navázanými neformálními skupinkami a útoky na majetek KSČM mající zamaskovat a upozadit podstatnější sociálně ekonomické problémy naší společnosti,“ dodaly orgány šumperské KSČM v tiskové zprávě.

Plakát akce Najdi v centru města, zdroj: fb.com/GOLAPCZ

Skupina GOLAP zakladatele Radoslava Sturma organizovala v minulém týdnu šumperskou akci Najdi tank v centru města, v rámci které k incidentu došlo. Během pátku ještě Pavel Adámek na svém profilu dále vyzýval slovy: „… stále zbývá 6 železných maringotek, které mohou dál škodit! Vyzýváme k aktivnímu odporu. Prezident s generálním tajemníkem KSČ(M) již v Lánech připravuje další normalizaci.“

Vyjádření Pavla Adámka ve skupině Šumperská kavárna, zdroj: Facebook

Na sociálních sítích se kromě pochvalných ohlasů vyjadřuje řada lidí nesouhlas. Jde podle nich o porušování práva na názor a hanobení skupiny lidí. Iniciativa „Milion chvilek za demokracii“, která se podobně projevuje také v jiných českých městech, je pak často nazývána „Milion chvilek nenávisti“; takoví poukazují na to, že spolek odmítá příjmout výsledky voleb, a proto ji prý většinou podporují politici s nízkými volebními výsledky jako ČSSD, TOP09, ODS nebo Piráti.

AKTUALIZACE 26.8.2019 v 15:45: Radoslav Sturm na svém facebooku zveřejnil informaci o pravděpodobně dalším chystaném nápisu. Bílé křídy už má prý připraveny a „KSČM čeká překvápko“.

O případu informovaly i další zpravodajské portály:

Jeden komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.