fbpx
Politika

Irena Jonová rezignovala jako místostarostka v Šumperku. „Odchod vítáme,“ vzkazují z vedení radnice

Hnutí Šumperáci dnes informovalo, že Irena Jonová se rozhodla k 31. 8. rezignovat na místo 1. místostarostky. Jako důvod uvádí nemožnost přesvědčit své kolegy z vedení města o nezbytnosti vytvoření ucelené koncepce vzdělávání a o nutnosti vytvoření dostatečné kapacity dostupných a sociálních bytů v Šumperku.

Takové zdůvodnění však demetovaly ostatní členové vedení ústy Soni Singerové, tisková zpráva uvádí, že se „nezakládá na pravdě“ a že „Podobný dokument na odboru školství, radě města či v zastupitelstvu nikdy nepředložila.“ Současně radní odmítli tvrzení Jonové o nevytváření dostatečné kapacity sociálních bytů.“ I z těchto důvodů vedení radnice její rozhodnutí o odchodu vítá, a považuje je za jediné východisko výhodné pro všechny strany.

Někteří zastupitelé se vyjadřovali již dříve o problémech, které na radnici panují, přímo však nechtějí být jmenováni. Slyšet jdou zejména výtky ke slabé přípravě radních za Šumperáky během porad, a opačně k nízkému zájmu radních za ANO 2011 ke kompromisním řešením.

„Chápu, že se ve vedení města musela paní Jonová potýkat s náročnými výzvami, odlišnými než kterým čelila na své předchozí pozici ředitelky střední školy. Občas je nutné činit i kompromisy, ustoupit z vlastních názorů,“ komentuje situaci starosta Tomáš Spurný.

Situaci zhodnotil Radovan Auer (Šumperáci) jako „vyvrcholení radniční krize“, na stole jsou prý nyní různé varianty jako jednání o jiném kandidátovy za Šumperáky nebo i odchod ze šumperské koalice. „Musíme se nedjříve poradit v rámci našich stran TOP 09 a STAN, poté budeme informovat koaliční partnery a veřejnost,“ dodal Auer. Nejbližším termínem dohody je pak jednání zastupitelstva 19. září 2019, které by případně schvalovalo obsazení místa 1. místostarosty.

Současná koalice složená z Pro Šumperk, ANO 2011 a právě Šumperáků však tímto krokem místostarostky Jonové nekončí. „Budeme od Šumperáků očekávat brzké konkrétní návrhy na řešení této situace, věřím, že mezi svými kandidáty mají dostatek kvalifikovaných a zkušených lidí, z nichž by některý mohl v práci paní Jonové úspěšně pokračovat. Jí osobně přeji hodně úspěchů při její nadcházející práci zpět ve vedení školy“, dodal starosta Tomáš Spurný.

Určité náznaky přišly už začátkem měsíce, zástupci ANO 2011 a PRO Šumperk se tenkrát sešli k obsahově utajované schůzce i přesto, že se z ní z důvodu dovolených partneři za Šumperáky předem omluvili a žádali o náhradní termín. Bližší informace přinesl článek Ultimátum? „Za hranou slušného chování,“ vypořádal se Šumperák Auer s hnutím ANO.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..