fbpx
Kultura Podnikání Zprávy

„Chuť punče zaručí tajemník Holub,“ přiznal starosta. Vánoční Šumperk přijde na 1.2 milionu korun

Letošní vánoční program včetně stánků s punčem na veřejných místech bude pouze u šumperské radnice, prodej začne ve středu 4. prosince a potrvá až do 26. prosince 2019. „K radnici se program stěhuje na přání občanů, také kvůli nedostatečné organizaci a prostoru na Točáku v minulých letech,“ vysvětlila koordinátorka projektu Olga Hajduková.

Vánoční program začal v listopadu Stromem splněných přání
zdroj: Město Šumperk

Projekt vyjde pokladnu města Šumperku na více než milión korun s tím, že 450.000 Kč půjde na technické zázemí, 200.000 Kč vánoční strom s výzdobou a 550.000 Kč pošle jako příspěvek Domu kultury, který zajišťuje dramaturgii, hosty i samotné prodejce. To dále doplnila ředitelka Hana Písková: „Všech 11 stánků a vystupující jsme vybrali sami, bez výběrového řízení, letos nám jde především o kvalitu. Příště zvážíme vstup pro další místní prodejce formou soutěže.“ Dalších zhruba 150.000 Kč doplní pronájem stánků a na akci tradičně finančně přispěje skupina ČEZ.

Širokou nabídku nápojů zajistí například provozovatelé kavárny Pikola a Kavalérie, nebo vinotéky paní Kulichové. Ceny punče se mají držet kolem 35 Kč, jeho chuť a kvalitu budou prý pravidelně monitorovat sami organizátoři. Sám starosta Tomáš Spurný (PRO Šumperk) přiznal: „Zárukou budou například chuťové pohárky pana tajemníka Holuba, je to zkušený vinař.“

Oficiální zahájení programu bude ve čtvrtek 5. prosince po 17:00, kdy radní Šumperka a senátor Adámek rozsvítí vánoční strom. Až do 26. prosince 2019 bude také omezen provoz na náměstí Míru, řidičům se doporučuje využít odstavná parkoviště a pro další návštěvu jít pěšky. Kulturní program a stánkový prodej bude končit ve 22:00, resp. ve vybrané dny až ve 23:00.

V rámci akce u radnice v Šumperku budou na prodej vánoční hrníčky
foto: DK Šumperk

V minulých letech byla organizace městského vánočního programu předmětem kritiky, například také z důvodu nejasných výběrových řízení. V posledních měsících situaci kritizoval veřejně i radní Ondřej Polák (ŠUMPERÁCI) a navrhoval pomoc, podle ujištění Olgy Hajdukové se však na letošní projektu Vánoční Šumperk jmenovaný radní nepodílí. V okolních městech jsou řešení různá, město Zábřeh například platí pouze za program na Mikuláše a vánoční koncert 22. prosince. „V Olomouci nás vánoční trhy nestojí prakticky nic,“ dodala tisková mluvčí Radka Šedá s tím, že tam dlouhodobě bezúplatně poskytují prostory Horní náměstí společnosti Kulturní olomouc, která řeší celý program ve vlastní režii.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..