fbpx
Kultura Podnikání Zprávy

„Chuť punče zaručí tajemník Holub,“ přiznal starosta. Vánoční Šumperk přijde na 1.2 milionu korun

Letošní vánoční program včetně stánků s punčem na veřejných místech bude pouze u šumperské radnice, prodej začne ve středu 4. prosince a potrvá až do 26. prosince 2019. „K radnici se program stěhuje na přání občanů, také kvůli nedostatečné organizaci a prostoru na Točáku v minulých letech,“ vysvětlila koordinátorka projektu Olga Hajduková.

Vánoční program začal v listopadu Stromem splněných přání
zdroj: Město Šumperk

Projekt vyjde pokladnu města Šumperku na více než milión korun s tím, že 450.000 Kč půjde na technické zázemí, 200.000 Kč vánoční strom s výzdobou a 550.000 Kč pošle jako příspěvek Domu kultury, který zajišťuje dramaturgii, hosty i samotné prodejce. To dále doplnila ředitelka Hana Písková: „Všech 11 stánků a vystupující jsme vybrali sami, bez výběrového řízení, letos nám jde především o kvalitu. Příště zvážíme vstup pro další místní prodejce formou soutěže.“ Dalších zhruba 150.000 Kč doplní pronájem stánků a na akci tradičně finančně přispěje skupina ČEZ.

Širokou nabídku nápojů zajistí například provozovatelé kavárny Pikola a Kavalérie, nebo vinotéky paní Kulichové. Ceny punče se mají držet kolem 35 Kč, jeho chuť a kvalitu budou prý pravidelně monitorovat sami organizátoři. Sám starosta Tomáš Spurný (PRO Šumperk) přiznal: „Zárukou budou například chuťové pohárky pana tajemníka Holuba, je to zkušený vinař.“

Oficiální zahájení programu bude ve čtvrtek 5. prosince po 17:00, kdy radní Šumperka a senátor Adámek rozsvítí vánoční strom. Až do 26. prosince 2019 bude také omezen provoz na náměstí Míru, řidičům se doporučuje využít odstavná parkoviště a pro další návštěvu jít pěšky. Kulturní program a stánkový prodej bude končit ve 22:00, resp. ve vybrané dny až ve 23:00.

V rámci akce u radnice v Šumperku budou na prodej vánoční hrníčky
foto: DK Šumperk

V minulých letech byla organizace městského vánočního programu předmětem kritiky, například také z důvodu nejasných výběrových řízení. V posledních měsících situaci kritizoval veřejně i radní Ondřej Polák (ŠUMPERÁCI) a navrhoval pomoc, podle ujištění Olgy Hajdukové se však na letošní projektu Vánoční Šumperk jmenovaný radní nepodílí. V okolních městech jsou řešení různá, město Zábřeh například platí pouze za program na Mikuláše a vánoční koncert 22. prosince. „V Olomouci nás vánoční trhy nestojí prakticky nic,“ dodala tisková mluvčí Radka Šedá s tím, že tam dlouhodobě bezúplatně poskytují prostory Horní náměstí společnosti Kulturní olomouc, která řeší celý program ve vlastní režii.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.