fbpx
Kultura Politika Zprávy

„Chcete-li zamítnout uzavření knihovny Sever, musíte odvolat celou Radu města,“ vysvětlil tajemník Holub zastupitelům

Během večerního zasedání Zastupitelstva města Šumperka proběhla prakticky první veřejná diskuze ohledně možného řešení temenické pobočky Městské knihovny T.G.Masaryka v budově střediska Sever.  Téma započal Radovan Auer (Šumperáci), který navrhl přijetí usnesení, kterým by zastupitelstvo zrušilo rozhodnutí rady městy ze dne 14.11.2019.

Výstup z usnesení Rady města Šumperka ze dne 14.11.2019

Předsedající Tomáš Spurný (PRO Šumperk) rozhodnutí rady města obhajoval, a to s tím, že „služby zůstanou prakticky zachovány, protože část katalogu se přestěhuje do přilehlého Klubu důchodců a pro vrácení knih bude umístěn biblio-box“. Podobně tento názor podpořila vedoucí odboru školství, kultury a vnějších vztahů Helena Miterková. Souhlasné argumenty přidala také současná ředitelka Městské knihovny Kamila Šeligová: „Už chodí školní výpravy do hlavní budovy, i děti z centra Pomněnka chodí pěšky. Nevím, proč by nemohly také ostatní, z Temenice je to k nám 45 minut nebo ještě rychleji autobusem.“

Radovan Auer se naopak snažil připomenout: „Pobočka realizovala měsíčně 20-30 akcí pro více než 500 dětí. Na sídlišti Temenice, které jinak kulturní a společenskou nabídkou neoplývá.“ Dále srovnal uspořenou částku 1 milionu korun s rozpočtem města Šumperka, což v bude poměr 0,0015% z celkových výdajů 670 miliónech korun schválených v roce 2020.

Občané účastnící se 12. zasedání ZM Šumperka

Na řadu se dostali také občané přítomní na 12. zasedání zastupitelstva města Šuperka. Ludvík Koblížek (člen šumperské SPD) se svěřil, že se zhrozením při čtení usnesení městské rady ze dne 14.11.2019 a okamžitě uspořádal veřejnou petici; tu jen od minulého pátku podepsalo 451 občanů, což doložil přinesenými listinami. Podobný úžas nad rozhodnutím Rady, a to prý bez žádné předešlé konzultace nebo diskuze s občany, cítila paní Horecká: „Mě to vyděsilo před pár dny. Sever je úžasná knihovna, v úžasném prostředí, s úžasným personálem.“

Výzva SPD Šumperk na FB o pořádání petice proti zavření knihovny Sever.

Starosta Tomáš Spurný následně připomněl, že již dříve představený záměr poskytnout od února 2020 prostory současné knihovny Sever pro sociálně-kulturní aktivity společností Pontis, Doris a Dětského klíče. Současně bylo zastupitelům připomenuta situace řady volnočasových organizací, které se ve městě dlouhodobě potýkají s nedostatkem tělocvičen, heren a kluboven pro svou činnost.

Proběhlou diskuzi však prakticky vyřešil bývalý starosta Zdeněk Brož (Nezávislá volba), když přítomným připomněl nemožnost hlasovat o usnesení pana Auera: „Zákon č. 128/2000 Sb. o obcích zastupitelstvu nedává možnost zrušit rozhodnutí rady, možné je to pouze v případě, že nás k tomu vyzve sám starosta, a to podle paragrafu 105.“ Názor v záběru potvrdil také tajemník Petr Holub: „Jediný způsob jak tedy v této situaci může zastupitelstvo zvrátit usnesení rady, je vyslovit jí nedůvěrou tak, že radu města odvolá.“ K této variantě se zastupitelé dále nevyjádřili.

12. zasedání zastupitelstva města Šumperka dalo prostor občanům

Členové uskupení Šumperáci a SPD, kteří se záměrem zrušit temenickou knihovnu nesouhlasí, budou podle zdrojů blízkých oběma subjektům, dále situaci řešit. „Upřímně ale nevím, zda mame při současné konstelaci možnost to nekulturní rozhodnutí zvrátit,“ dodal dnes Radovan Auer.
Pracoviště Sever jako pobočku Městské knihovny T.G.Masaryka v Šumperku funguje více než 40 let, v 70. letech minulého století se jako středisko Jitřenka stala detašovaným pracovištěm pro občany v nově budované panelové zástavbě Sever a Temenice.

Hlavní budova Městské knihovny v Šumperku pořádá řadu akcí.
zdroj: Archiv Městské knihovny T.G.Masaryka v Šumperku

Podle aktuálních statistik ředitelky Šeligové ji navštěvuje zhruba 560 čtenářů z celkových 4.100 registrovaných v systému šumperské knihovny.  O situaci jsme informovali minulý týden s dalšími informacemi.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..